Mezi námi ženami: Co se stane, když přestanete nosit podprsenku?

0
180

Řekněme si upřímně. Není zrovna nejpříjemnější celé dny věznit prsa v podprsence. O to horší, pokud vám dobře nesedí.

Pokud i vy po jejím „shození“ pociťujete svobodu, stojí za to popřemýšlet nad tím, co by se stalo, kdybyste ji nosit přestali nebo nosili méně často. Opravdu vám hrozí povislá prsa?

Dlouhodobě bez podprsenky?
Poslední léta trávíme doma podstatně více času než kdykoli předtím. Pokud z domu také pracujete, velmi pravděpodobně se změnily i vaše rituály každodenní úpravy. Pro většinu žen to znamená pohodlné oblečení, žádný make-up ani náročný účes. A co podprsenka? Ta také velmi často zůstává v šuplíku. Jenže – jak ovlivní prsa skutečnost, že dlouhodobě nenosíte svrchní část spodního prádla? Co na to říkají odborníci?

Ochabnutí, poranění, bolesti
Na začátek si dejme krátkou lekci anatomie. Prsní tkáň je ukotvena ke svalové hrudní stěně přes zadní stranu prsu. Tato oblast je jediným zdrojem stability prsou. Gynekoložka, porodnice a autorka knihy She-ology, vysvětluje ob-gyn Sherry Ross, M.D. vysvětluje dále: „To znamená, že většina prsní tkáně je nepodporovaná a agresivní pohyby mohou vést k poranění a bolesti.“ Jinými slovy to znamená, že vaše prsa budou poskakovat a mohou vás dokonce bolet, pokud si půjdete bez podprsenky zaběhat nebo budete dělat jinou nárazovou aktivitu.


Na sport určitě, a co doma?
Z uvedeného má vliv, že kvalitní sportovní podprsenka je pro cvičení nezbytná. Ale musíte mít podprsenku, když jen sedíte doma při práci či u filmu? Nebudete mít z toho povislá prsa? Zajímavé, že i v moderních dobách nejsou odborníci v této oblasti jednotní. Zatímco Sherry Ross tvrdí, že „pokud chybí správná, dlouhodobá podpora, prsní tkáň se natáhne a zůstane ochablá, bez ohledu na velikost prsou,“ jsou i opačné názory.

Ochabnutí závisí na hustotě
Prsní chirurgička a odbornice na léčbu rakoviny prsu Andrea Madrigrano, M.D., z Rush University Medical Center v Chicagu říká, že ochabnutí závisí také na hustotě prsů. Pokud mají více tuku než vláknité tkáně (tedy jsou větší), je pravděpodobnější, že ochabnou. Naopak pro ženy s menšími prsy podle ní není nošení podprsenky nezbytné a strukturálně přínosné.

Zajímavou informaci přinesla jedna francouzská studie. Ukázala opak – a sice, že nošení podprsenky může vést k povisnutí prsou, protože oslabuje prsní svaly. Ať už je to jakkoli vždy můžeme popracovat na jejich zpevnění. Existuje mnoho cvičení, které posilují prsní svaly.


Obě odbornice se shodují v tom, že existuje několik faktorů, které hrají roli v ochabnutí prsou. Patří mezi ně: hmotnost, genetika, těhotenství a kojení. Nepříjemným důsledkem nedostatečné správné podpory prsou jsou kromě vzhledu také bolesti. Některé ženy hovoří o ostré, pálivé bolesti v oblasti hrudníku nebo citlivosti a napětí v prsou.

Jak dlouho můžete být bez podprsenky bez obav?
I odpověď na tuto otázku je individuální. Nicméně, pokud obvykle nosíte podprsenku každý den, několik týdnů bez ní nebude mít na tvar prsou významný vliv.

Kromě ochabnutí je zde také problém s bolestmi zad. Ženy s většími prsy vědí, o čem je řeč. Velká a těžká prsa mohou nadměrně namáhat svaly pod nimi, což způsobuje bolesti hrudníku, zad a ramen. Podpora, kterou poskytuje kvalitní podprsenka, odebírá většinu hmotnosti prsou z hrudníku, zad a ramen, čímž se výrazně minimalizuje námahu.

Jak je to s podprsenkou a pokožkou na prsou?
Nejedna žena má při nošení podprsenky potíže s vyrážkami nebo jinými nepěknými změnami pokožky v oblasti pod podprsenkou. Je to proto, že nošení podprsenky může vést k hromadění potu pod a na prsou a následnému přemnožení kvasinek, vzniku zánětu. Mezi příznaky kvasinek patří zarudnutí, svědění a/nebo zápach pod prsy. Znamená to, že z hlediska kvality pokožky může být zbavení podprsenky prospěšné.

Bez podprsenky se cítíme psychicky lépe
Nošení, respektive nenošení podprsenky má také vliv na vaši psychiku. Pro mnohé ženy je zbavení se podprsenky po příchodu domů z práce hlavním relaxačním aktem. Je to způsob, jak zahodit pracovní problémy a přesunout se do oddechového módu. Na druhé straně to, co máte na sobě, ovlivňuje i váš výkon a pozornost.

Podtrženo a sečteno: Zda budete nebo nebudete nosit podprsenku, když jste doma – nebo vůbec – je v konečném důsledku věcí vašich osobních preferencí. Jsou ženy, které podprsenku jednoduše nenosí, pokud nepočítáme plavkovou, jiné zase v podprsence i spí. Klíčový by měl být pro vás komfort.

Předchozí článekVezměte svou hlavu do divadla. SND se připojuje ke kampani na podporu duševního zdraví
Další článekKameny pro štěstí