Bílý polystyren je ověřená klasika

0
165
The waste pile of foam is not used. Unused foam waste.

Expandovaný (pěnový) polystyren EPS zjednodušuje naše životy již více než 70 let, a to nejen ve stavebnictví. Tento materiál nepřestává překvapovat svými užitečnými vlastnostmi. Víte, které jsou to?

Nízká hmotnost pro lepší manipulaci

Polystyren se řadí k lehkým tepelněizolačním materiálům. Lze jej použít k zateplení novostaveb, ale také k rekonstrukci bytových nebo rodinných domů. „EPS tvoří z 98% vzduch, což se odráží na jeho nízké hmotnosti. Toho si cení i realizátoři, protože manipulace s ním je nenáročná, čímž se výrazně zkracuje proces zateplení. Zkrácený proces jde ruku v ruce i se šetřením nákladů,” doplňuje Marta Strapková ze Sdružení EPS SR. I když je jeho hmotnost nízká, jeho mechanické a tepelněizolační vlastnosti patří k těm nejlepším.

Praktický v létě i v zimě

„Jeho tepelněizolační vlastnosti se projevují nejen v zimě – při energetické úspoře, ale také v létě při ochlazování interiéru. Pomáhá v interiéru udržet rovnováhu a příjemné vnitřní prostředí.” Jeho mechanické vlastnosti také nejsou o nic horší; je odolný proti vnějším nárazům, výborně se umí vypořádat s povětrnostními podmínkami i vlhkostí a vyznačuje se vysokou pevností v tlaku. Díky tomu jej lze využít ik zateplení základů, podlah či plochých střech.

Polystyren vítězí na slovenském trhu s izolačními materiály. Už desetiletí si získává srdce Slováků, kteří jej využívají k zateplení svých domovů.
EPS předchází nepříjemné vlhkosti ve stěnách

Každá stavba vyžaduje zateplení s použitím vhodného tepelně izolačního materiálu. „V nezatepleném zdivu totiž kondenzuje vodní pára, čímž se výrazně snižují jeho tepelněizolační vlastnosti. Dostatečnou tloušťkou zateplení se však rosný bod přesune do izolantu a zdivo tak není vystaveno zvýšené vlhkosti.” Je také velký rozdíl, zda k zateplení využijete materiály, které jsou méně odolné vůči vodě ai při nízké vlhkosti se jejich tepelněizolační vlastnosti výrazně snižují, nebo materiály s uzavřenou buněčnou strukturou (například EPS), které mají i přes zvýšenou vlhkost téměř totožné tepelněizolační vlastnosti jako je jejich deklarovaná hodnota.

Předchozí článekDlažba, která inspiruje
Další článekMateriál je základ