Máte po boku emočně nedostupného partnera? Bod číslo 3 mluví za všechno!

0
190

Určitě se najdou ženy, kterým emočně nedostupný partner nevadí, právě naopak. Ne všechny si přece potrpíme na vřelé objetí, polibky či neustálou pozornost. Ale pokud v koutku duše doufáte, že takový typ muže se kvůli vám změní, zbytečně ztrácíte čas.

Máte po boku emočně nedostupného partnera?
Vztahová terapeutka Marni Feuerman tvrdí, že tito lidé se podvědomě bojí zklamání, takže do vztahu preventivně ani nevkládají příliš mnoho energie a brání se hlubším citům. Vždyť proč by se měli snažit, když už předem, dříve či později, počítají s rozchodem? I takto věru emočně nedostupní lidé zvyknou uvažovat.

Ba co víc, chlapi s daným vzorcem chování častěji inklinují ke vztahům na jednu noc či nezávazným románkům, protože tehdy se nemusí citově angažovat a nikomu nic vysvětlovat. Bohužel neexistuje přesný návod, podle kterého s jistotou poznáte emočně „prázdného“ člověka. Pokud vám však předchozí řádky připomněly vašeho partnera, asi vás nepřekvapí sedm klíčových znaků, kterými se pánové tohoto typu vyznačují.

1) Mlčí o své minulosti
Jeho život je opředen rouškou tajemství. Dětství, období dospívání i dřívější vztahy vzpomíná pouze okrajově, pokud vůbec. Rodiče i zbytek rodiny zmíní jen v náznacích. Vidět partnerovy fotografie z rodinných dovolených či oslav zůstávají pro vás zbožným přáním. Ano, ve hře může být několik důvodů, proč váš přítel o minulosti zarytě mlčí. Ale jedním z nich je bezpochyby emoční nedostupnost a absence potřeby mluvit o věcech, které jsou už dávno minulostí.

2) Nehrne se do vztahu
Závazek jim totiž honí strach – ať už ze ztráty svobody nebo dalšího zklamání v lásce. Skutečný důvod vědí jen oni. Lidem s absencí emocí mnohem více vyhovuje fakt, že jejich vztah není blíže specifikován a zůstává plný svobody, a ještě is pootevřenými zadními dvířky pro případný, rychlý únik.

3) Vztah příliš neprožívá
Nebo chcete-li, je duchem jinde. To znamená, že má téměř nulovou snahu přispět do něj nápady, energií, láskou, snahou. Vždyť proč také? V jeho pojetí je vše v relativním pořádku a co tam po tom, že vztah má šanci sílit a postupovat jen tehdy, když se o něj oba starají stejně?

4) Říká sarkasticky
Zajímavým ukazatelem emočně nedostupného člověka je častý sarkasmus. Emočně „prázdný“ partner místo emoce vzteku, strachu či obavy převrátí každý problém na vtip. Na tento typ chování odborníci poukazují opravdu příliš často, takže rozhodně se mějte na pozoru.

5) Strohá komunikace
Komunikace s partnerem bývá nesmírně náročná. A není divu. Emočně nedostupný člověk vám s největší pravděpodobností nebude psát zamilované zprávy na dobrou noc, nečekejte ani sáhodlouhé romantické telefonáty a připravte se na úsečné jednání, ať se děje cokoliv. To se týká i neverbálního jednání – čili polibky, objetí a doteky od emočně nedostupného partnera jsou více raritou než pravidlem.

6) Není tu pro vás, když ho potřebujete
Jelikož má problém sám se sebou a s vlastními emocemi, je logické, že ho nerozladí ani ty vaše. Nenaslouchá vám, když vás něco trápí a jeho apatie budí dojem, že jej vaše psychické rozpoložení navíc otravuje. Ve zdravě fungujícím vztahu je samozřejmě důležité, aby si partneři naslouchali a byli zde jeden pro druhého, bez ohledu na (ne)náročné situace, kterými aktuálně procházejí.

7) Světýlko naděje?
Každý člověk přistupuje ke vztahu po svém. Někdo od první vteřiny vyjadřuje lásku, jiný je rezervován až plachý. Ve zdravém, perspektivním vztahu prvotní stydlivost rychle opadne a nahrazuje ji láskyplné chování. Ale přece jen můžete potkat člověka, který je po celou dobu vztahu rezervován a citově neangažován. Jen malé procento mužů umí mluvit o vlastních pocitech a touhách velmi otevřeně, to je fakt.

Přestože máte v tomto směru navrch, jakmile dostanete z partnera alespoň malé náznaky toho, co prožívá a cítí, není vše ztraceno. Obrňte se trpělivostí a zkuste společně vyhledat pomoc nebo přímo odborníka, který jemu, a tím i vašemu vztahu, dokáže pomoci. Možná to za ten těžší boj stojí.

Předchozí článekPo čem vlastně ženy touží? Jak se vyhnout emocionálním výkyvům a ztrácení se v představách o ideálních mužích
Další článekDůvody, proč se nikdy nevrátit do náruče muže, který vám ublížil: V bodě číslo 3 se pozná nejvíce z nás