Několik krátkých intenzivních cvičení během dne je stejně účinných jako jedna hodina cvičení. Potvrdily to i poslední poznatky. O další důvod méně, vymlouvat se na nedostatek času!
Mini-tréninky jsou fantastickou volbou, když nemáte čas
Pokud hledáte způsob, jak začlenit cvičení do vašeho pořadu dne, ale nikde nenacházíte 45minutovou či hodinovou pauzu, zvažte mini-tréninky. Tato kratší cvičení nahradí jeden delší trénink přímo dokonale. Studie ukazují, že nemusíte cvičit hodinu či 45 minut vkusu, aby to mělo efekt. Stejně účinný je i pohyb promítnutý do celého dne.
Kolik pohybu stačí?
Optimální je, aby dospělá osoba strávila minimálně 150 minut týdně aerobním cvičením střední intenzity – nebo 75 minut aerobním cvičením s intenzivní intenzitou. Silový trénink byste měli zapojit do programu alespoň 2 dny v týdnu a zaměřovat jej na hlavní svalové skupiny celého těla. Většina lidí, kteří se snaží dodržovat fitness rutinu, cvičí v rámci delších tréninků jednou denně nebo každý druhý den. Druhou volbou jsou mini-tréninky.
Výhody kratších, vícenásobných cvičení spočívají v tom, že je lze mnohem lépe zahrnout do denního plánu – jednoduše můžete cvičit právě tehdy, když máte 5 či 10minutové okno. Díky této flexibilitě je snadno zařadíte mezi rodinné, pracovní povinnosti a volný čas s přáteli.
8 hlavních výhod mini-tréninků:
Zlepšíte své celkové zdraví
Několik studií ukázalo, že hromadění krátkých cvičení, která zahrnují alespoň 10 minut aktivity v průběhu dne, má podobné účinky na zdraví jako hodina souvislého cvičení. K největším výhodám patří pozitivní vliv cvičení na srdeční zdraví, krevní tlak, hladinu inzulínu a glukózy.
Snáze je začleníte mezi povinnosti
Důvodem číslo jedna, proč většina z nás necvičí pravidelně, je nedostatek času. Je to proto, že většina lidí si představí cvičení jako něco, co vyžaduje hodně úsilí, času, převlékání, sprchu, přesun. Mini-tréninky během dne mají sílu oslovit lidi, kteří prostě nemají čas nebo chuť na jeden velký trénink. Malé tréninky mohou sestávat z 5 – 10 minut chůze nebo odporových cvičení, které nevyžadují změnu oblečení a můžete je dělat doma či v kanceláři.
Mini-tréninky jsou snáze dodržitelné
Zavázat se k cvičebnímu plánu třikrát týdně v přesně určenou dobu vyžaduje trpělivost, vytrvalost a spoustu motivace. Kvůli tomu mnoho lidí přestane cvičit dříve, než vůbec uvidí a pocítí výhody cvičení. Dobrou zprávou je, že kratší tréninky rozhozené během dne usnadňují dodržování rutiny.
Vyzkoušejte například tento trénink na doma:
Pro zdraví mozku a dobrou náladu
Krátké trvání tréninku šetří čas a umožní vám vtěsnat více cvičení do jednoho dne. Zároveň tak využijete krátkodobých neurologických, fyzických a psychologických výhod cvičení, včetně zlepšení nálady. Jedna studie potvrdila, že účastníci, kteří si dopřáli 10minutové cvičení rychlé chůze a meditace, zaznamenali zlepšení nálady v porovnání s kontrolní skupinou, která necvičila.
Snižují krevní tlak
Malá studie zaměřená na porovnání účinků krátkých aerobních cvičení a dlouhého nepřetržitého cvičení ukázala, že provedení tří desetiminutových procházek během dne (ráno, v poledne, pozdě odpoledne) snížilo krevní tlak více než jedna 30minutová procházka u osob s vysokým.
Dosáhnete vyššího výkonu
Udržet vysokou intenzitu po dlouhou dobu není jednoduché. To je důvod, proč kratší cvičení osloví fanoušky fitness všech úrovní. Zkrácení času umožňuje kvalitněji cvičit při vyšších intenzitách.
Pomohou vám dosáhnout vašich cílů v oblasti fitness
Krátké tréninky umožňují lidem s nabitým programem soustředit se na to, co mohou provádět v krátkých intenzivních cvičeních během dne, aniž by se cítili přetíženi nebo ve stresu.
Podtrženo a sečteno
Mini tréninky lze snadno naplánovat a jsou udržitelnější. Umožňují soustředěnější, intenzivnější a cílenější cvičení. Výsledkem je zlepšení nálady a celkového zdraví, nižší krevní tlak a lepší dodržování cvičení.
Jak by měl vypadat den s mini-tréninky?
Podstatné je střídat různé druhy cvičení. Například první krátký trénink dne zaměřte na tělesné jádro a kardio. Druhý trénink zaměřte na vaše ruce a třetí, například na záda a flexibilitu. Do cvičení zapojte schody, výpady, dřepy, kliky, rychlou chůzi, běh na místě, švihadlo, výskoky, zakopávání, cvičení k posílení rukou.
Denní plán by mohl vypadat takto: ráno si dejte 15minutovou procházku, v poledne si zacvičte 15minutovou lehkou jógu nebo strečink a po práci si dejte 15minutový trénink s vysokou intenzitou.
https://casopisplus.cz/betonove-sterky-microbond-v-exterieru-i-interieru/
https://shotmag.cz/bazarove-stany-co-od-nich-muzete-ocekavat/
https://shotmag.cz/nezapomente-si-vzit-helmu-na-skutr/