Jak často si čistíte klávesnici od počítače či na notebooku? Jistě v tom nemáte žádnou pravidelnost. Ale právě kvůli tomu se v ní množí bakterie a ještě k tomu se může kvůli malým drobkům a smítkám časem pokazit. Poradíme vám, jak byste o ni měli pečovat a jakým způsobem byste ji měli čistit. Klávesnice je totiž místo plné bakterií. Nezapomínejte na její pravidelné čištění!
Stlačený vzduch
To nejdůležitější je, abyste zpod kláves dostali všechny drobky a usazeniny prachu. Uvědomte si, kolikrát u počítače něco jíte nebo jak často musíte utírat obrazovku od prachu. Ten samý pak sedá i mezi klávesy a dostává se pod ně.
V tom případě vyzkoušejte profesionální čištění pomocí stlačeného vzduchu. Koupíte ho v elektro nebo počítačových prodejnách. Jeho používání je velmi jednoduché. Jednoduše nastavte trysku směrem ke klávesám, stiskněte a vyfoukněte tak všechny nečistoty.
USB vysavač
Na internetu seženete i tuto zajímavou vychytávku. Malý vysavač je určen přesně k odstranění všech nečistot na klávesnici. Snadno jej zapojíte do počítače a poté můžete vysát prostory mezi jednotlivými klávesami. Tato pomůcka nemá velký tlak, abyste náhodou nepoškodili jemnou techniku. Přesto se vám tak podaří odstranit spoustu nečistot.
Jemný štětec
Při odstraňování všech nečistot je vynikající pomůckou jemný štětec s dlouhými štětinami. Díky nim se dostanete i těsně pod klávesy a podaří se vám vymést kousíčky prachu. Takto byste měli klávesnici čistit alespoň dvakrát týdně. Velkou výhodou je, že nemůžete nic poškodit, jelikož štětec je šetrný a nedá se jím narušit nic důležitého.
Obraťte počítač naruby
Někdy jsou účinná i ta nejjednodušší řešení. Pokud jste neodstraňovali nečistoty již delší dobu, tak už jsou nasbírané do větších chuchvalků. Tehdy vám velmi pomůže i otočit klávesnici naopak a pobouchat po ní ze spodní části. Uvidíte, kolik spousty nečistot vám z ní vypadne. Pokud máte notebook, v tom případě jím raději jen trochu protřepejte, případně jen velmi jemně poklepejte po opačné straně, abyste v počítači nic nenarušili.
Vezměte si pinzetu
Pokud jsou nečistoty už větší, v tom případě nebude tak snadné odstranit zpod kláves. Zda po čištění kompresním vzduchem, nebo po použití štětce či vyklepávání zůstávají zaseknuté v mezerách. Tehdy vám pomůže pinzeta, kterou velmi lehce vytáhnete i větší kousky.
Komplexní čištění s odstraněním kláves
Do tohoto čištění se pusťte jen v případě, že se do toho rozumíte a víte, jak můžete klávesy odebírat. Jinak se totiž může stát, že je nedáte zpátky ve správném pořadí nebo je nebudete umět opět zajistit a zůstanou uvolněné.
V tom případě to nechte na odborníky, čištění si můžete objednat i v opravnách počítačů. Toto pomáhá zejména u starších notebooků, u kterých se pročistí kontakty a klávesy fungují tak jako na začátku.
Dezinfekce klávesnice
Po vyčištění prachu a drobků nezapomínejte také na dezinfekci klávesnice. Uvědomte si, že leckdy na ni sáhnete špinavýma rukama nebo jsou mastná od krému a to vše na ní zanechává bakterie a nečistoty. Tak jak čistíte všechno ostatní v domácnosti, jednou týdně byste ji měli dezinfikovat pomocí alkoholu.
Vezměte si vatový tampon nebo jemnou utěrku a naneste na ně čistou bílou lihovinu tak, aby byly jen vlhké, ne zcela mokré. Potom přejděte po celé klávesnici a když máte notebook, tak rovněž vyčistěte i touchpad.
https://i365.cz/randila-jsem-jen-s-bohatymi-muzi-nakonec-se-mi-to-vymstilo-nejhorsim-moznym-zpusobem/
https://prestigemag.cz/sezona-citrusu-je-tady-skvele-tipy-jak-vyuzit-citron-pote-co-z-nej-vytlacite-stavu/
https://shotmag.cz/co-udela-s-telem-smoothie-s-koprivou-ci-jetelem-vyuzijte-silu-plane-rostoucich-bylin/