Přinášíme přehled možností, jak investovat do lepší finanční budoucnosti našich dětí

3
109

Je běžné, že se rodiče snaží svým potomkům zajistit skvělou budoucnost. V některých ohledech nám však nezbývá nic jiného než doufat a důvěřovat dětem, že až přijde ten pravý čas, budou dělat moudrá rozhodnutí a co nejméně chybovat. Co však můžete začít pozitivně ovlivňovat už dnes, je jejich finanční jistota.

Výhody a nevýhody spořících účtů – vyplatí se vůbec?

Spořící účet je dlouhodobou investicí s naprosto minimálním rizikem. Ať už si na spořící účet musíte podle smlouvy pravidelně posílat určitou částku, nebo převody peněz mezi spořícím a běžným bankovním účtem realizujete podle vlastní potřeby, obnos uložených prostředků se zúročí přesně podle pravidel, která jste si smluvně nastavili s bankou. Nevýhodou a zároveň i výhodou je, že vás sice nepřekvapí žádné nečekané zhodnocení, ale ani propad.

Samozřejmě existuje možnost nastavení spořícího účtu v poněkud dynamičtějším módu, kdy bance dovolíte s určitou částí úspor nakládat a investovat ji, a při troše štěstí je možné jednorázově docílit vyššího zhodnocení. To už ale rovnou můžete začít investovat sami a při případném úspěchu si ponechat provizi, která jinak připadá bance.

Spořící účet se jeví jako spolehlivé místo, kam uložit peníze pro děti. S nijak zajímavým zhodnocením však nemůžete počítat. Problémem je i inflace, která je obvykle ročně vyšší než úročení finančních prostředků na spořících účtech.

Kolik peněz bychom každý měsíc měli dávat dětem stranou?

Částka, kterou rodiče dětem každý měsíc odkládají na spoření či investování, se pochopitelně liší rodina od rodiny. Podle odborníků je ovšem v současných podmínkách optimálním základním obnosem zhruba 1 500 Kč.

Poměrně zásadní věcí, na kterou většina rodičů při odkládání peněz pro děti zapomíná, je myslet nejprve na sebe. Je od vás jistě velmi šlechetné, že z peněz, které vám každý měsíc zbydou po zaplacení všech potřeb domácnosti, dáváte většinu stranou pro své děti. Jenže je nejprve potřeba mít na paměti svou vlastní budoucnost. Jinak by se mohlo stát, že velkou část z toho, co jste dětem naspořili, do vás budou muset na vaše stará kolena opět vložit. A takový danajský dar svým milovaným potomkům určitě věnovat nechcete.

Při rozdělování peněz na spoření proto myslete nejen na to, abyste měli rezervu na nečekané výdaje teď, ale také na to, abyste si vytvořili dostatečně nadýchaný finanční polštář, na němž se vám bude pohodlně odpočívat po odchodu do důchodu.

Jak je to s investičním portfoliem pro děti?

Každý rodič, který se rozhodne začít budovat finanční jistoty pro své děti, zvažuje plusy a minusy spoření vs. investování. Obecně se kvůli vlivu inflace doporučuje zaměřit se v portfoliu spíše na klasické způsoby zhodnocování, jako jsou akcie. Ty jsou jedním z těch úplně nejlepších způsobů, jak začít generovat peníze pro vaše děti.

A má to hned několik důvodů. Tím nejzásadnějším benefitem je skutečnost, že míra návratnosti vkladu je v případě akcií vyšší, než tomu je u většiny ostatních klasických aktiv. Skvělá je ale i jejich vysoká likvidita a možnost držet je na více typech investičních účtů. Jak ale začít?

Rozhodně si nejdříve promyslete časový horizont investování a podle něj vybírejte typ akcií i jednotlivé investiční projekty. Nezapomínejte však mít na paměti dostatečnou diverzitu v rámci investičního portfolia. Investice byste měli rozdělovat nejen podle jejich druhu, ale také podle zaměření jednotlivých projektů, investičních horizontů nebo třeba geografie.

Investujte svůj čas do investování s dětmi

Dětem ale díky investování můžete kromě finančního polštáře předat také něco jiného, co se jim v životě bude velmi hodit – umění se zodpovědně a informovaně rozhodovat o tom, jak budou jejich úspory vydělávat.

Jakmile vaše děti dosáhnou věku, kdy budou schopné pochytit základy finanční gramotnosti, nebojte se jim představit i princip spoření a investování. Příjemným a velmi užitečným způsobem, jak dětem tyto pojmy vysvětlit v praxi, je naplánovat si pro investování společný pravidelný čas. Třeba jednou za měsíc si s dětmi sedněte k notebooku či tabletu s jejich investičními účty, a ukažte a vysvětlete jim, kterým z jejich akcií se daří a kterým naopak ne.

Důležité je také propojit chování aktiv se souvislostmi, které jej ovlivňují. Díky tomu dítě pochopí, že na hodnotu peněz i chování investičních trhů mohou mít vliv i zdánlivě nesouvisející události, a samo bude později schopné chování aktiv predikovat. Děti by také ideálně měly mít do určité míry slovo při výběru investičních produktů. Proto je přizvěte i k této aktivitě.

Vyšší náklady alternativní investice přinášejí spolehlivé výnosy

Pokud doma nemusíte přímo počítat každou korunu a víte, že vaše dítě nebude uspořené peníze potřebovat ihned, jak dovrší plnoletost, neváhejte a rozšiřte dětské investiční portfolio o alternativní investice. Sem patří například zlato, stříbro, průmyslové vzácné kovy, archivní alkohol, starožitnosti, veteráni, a zejména pak umění.

Alternativní investování je také dlouhodobějšího charakteru a s nízkým rizikem neúspěchu, ovšem aktiva tohoto typu, na rozdíl od spořících účtů, přinášejí jistotu výrazného a dlouhodobého nárůstu své hodnoty. Naskytne-li se vám tedy příležitost pořídit třeba unikátní a hodnotný sběratelský kousek v momentě, kdy budete mít prázdný bankovní účet, nemusíte se bát zvolit financování koupě tohoto aktiva třeba moderní rychlou půjčkou, jako je tahle https://proficredit.cz/pujcka-ihned.

Někoho však od alternativních investic odrazuje fakt, že čím vyšší zhodnocení chcete, tím déle se musíte o předmět investice starat. A to obnáší také hrazení nákladů na pojištění, uchovávání, opravy a tak dále.

Předchozí článekPrůvodce výběrem správné hypotéky
Další článekCo jsou kanabinoidy a jak fungují?