I děti ji milují! Přírodní hygge zahrada za rodinným domem ukrývá kouzelná zákoutí

0
174
Comfortable hanging wicker white chair in summer garden. Cozy hygge place for weekend relax in garden. Hammock chair in boho style hanging on tree. Cozy exterior backyard. Concept of rest outdoor.

Toto původem skandinávské slovo ve zjednodušeném překladu znamená „cítit se dobře“. Pojmenovává však i životní styl směřující k pohodě a spokojenosti a to je i důvod, proč překročilo hranice své země a šíří se světem.

Životní styl hygge se zabývá otázkou, jak být šťastný a spokojený i v „obyčejné“ každodennosti. Jedná se o schopnost radovat se a vychutnávat si život v příjemné atmosféře. Dá se aplikovat na různorodé kontexty od bydlení přes stolování až po trávení času s rodinou a přáteli.

Přírodní hygge zahrada za rodinným domem
Postačí jednoduchost. Dřevěná terasa v úrovni terénu přechází do mlatové plochy a navazujícího záhonu s trvalkami a trávami. Květy lupů a pakostů ladí tón v tónu. Zdroj: Ateliér Partero

Co se týče kultury bydlení a zahradního umění, jsou s tímto pojmem spojeny jednoduché a nadčasové prvky, kvalitní materiály a ve výsledku útulnost, pohoda a neformálnost.

Pokud jde o bydlení, s hygge se pojí jednoduché nadčasové věci, které umí stárnout a jejich kvalita časem roste. A takto jsme pojali i zahradu.

Jakub, zahradní architekt

Po výstavbě bytovky v širším okolí Prahy vznikla vedle ní hned u dubového lesa ruderální plocha s množstvím plevelů a náletových rostlin. A právě toto místo si vyhlédl mladý pár ke svému bydlení. Manželé se dvěma dětmi, taková normální rodinka, která žije zdravě.

Z jejich rozumného životního stylu a lásky k přírodě pramení také snaha o ohleduplnost k prostředí, kde žijí. Dům, který si nechali postavit, svým charakterem zapadá do okolí. Jedná se o přízemní dřevostavbu s fasádou z neošetřovaných dubových latí as extenzivní zelenou střechou, ve které dominují rozchodníky. Obytná zóna je orientována do zahrady a směrem k lesu. Vstup na pozemek s místem k parkování „ukazuje záda domu“. Tato orientace stavby vytváří rodině opravdové soukromí úzce spojené se zelení.

Přírodní hygge zahrada za rodinným domem
Hygge zahrada – to jsou také jednoduché a nadčasové prvky, kvalitní materiály a ve výsledku útulnost, pohoda a neformálnost. Zdroj: Ateliér Partero

Důvěra

Zahradu začali majitelé řešit po dostavbě domu. Přáli si jednoduchou terasu, ohniště a kus opravdového trávníku, kde by si děti mohly hrát. Nic sofistikované ani komplikované, přesně ve stylu hygge. Zároveň chtěli, aby stejná kvalita vyplývající z ohleduplného přístupu k danému místu při stavbě domu definovala zahradu.

Přečtěte si také
Zimní zahrada a terasa rozšiřují interiér rodinného domu a přenášejí dovnitř kousek přírody.
Dali na doporučení kamarády architekty a řešení svěřili do rukou týmu zkušených zahradních architektů ze zahradního ateliéru Partero, zejména Jakuba Fingera a Mirky Svorové. Ateliér má za sebou různorodé projekty, některé oceněné v prestižních českých soutěžích. Doporučení i reference ateliéru se staly pro majitele mostem důvěry k přizvaným odborníkům.

Přestože přírodní zahrada vypadá na první pohled přirozeně a nenuceně, nevznikne sama od sebe tím, že plochu necháme samovývoji. Naopak, stejně jako jiné zahrady musí být precizně vymyšlena a vyprojektována až do nejmenších detailů.

Zahradní architekt Jakub Finger vzpomíná, jak je velmi oslovil zmiňovaný ohleduplný přístup domácích ke všemu kolem: „Jednoznačnou volbou zde byla přírodní zahrada, co jsme zohlednili v celkovém tvarosloví, při výběru materiálů a rostlinných druhů.“ Mirka doplňuje: „Tuto zahradu jsme si pracovně nazvali Zahrada skřítků a vil. Neslouží pouze k relaxaci a potěšení oka, ale především jako kulisa her.

spring picnic in the meadow. still life – cinnamon bun, cup of tea and basket in the background. atmosphere and mood“n

Přírodní hygge zahrada za rodinným domem
Vysoké stromy okolního lesa vrhají stín, který během dne „putuje“ po zahradě. To samozřejmě zahradní architekti zohlednili v druhové skladbě rostlinných zákoutí a záhonů. Zdroj: Ateliér Partero

Její bohatost podněcuje dětskou představivost a chuť objevovat nové světy. Kdo ví, kdo se objeví v zahradě tak blízko lesa? Bavila nás představa, že nepřiletí jen čmelák, sojka či jiný lesní tvor, ale večer, kdy děti zalezou do postelí, zahrada procitne novým nadpřirozeným životem.“

Předchozí článekCES Las Vegas: Toto byl první ‚autosalon‘ roku. Zde je 8 TOP premiér
Další článekZ původních hornických domků vytvořili pohádkové chalupy