Máš 30 a nemáš muže a děti? Tak to jsi stará!

0
264

I když pojem stará děvka může znít v současném světě mírně zastaralé, přesto ženy, které jsou dlouhodobě singly tuto nálepku dostávají. A s každodenními výčitkami od okolí se jim věru nežije snadno.

Single život po třicátce je dnes IN, ale…
Někdy se svobodným dívkám už po pětadvaceti zvyklo říkat, že jsou staré děvky. Definovaly se jako ufrflané a zanedbané ženské, které nenávidí celý svět a hlavně přítomnost mužů. Dnes se tato hranice posunula io 10 let vzhůru a mnohé ženy si naopak single život užívají, věnují se sobě, práci, kariéře, koníčkům či sportování. Klidně se může jednat o atraktivní, příjemnou, sebevědomou, úspěšnou dámu, která o pánskou společnost nemá nouzi, jen prostě stále nenašla muže, se kterým by chtěla strávit zbytek života.

Být dlouhodobě singly má v dnešní době určitě svá pozitiva, ale v jistém věku může být tento status už i trochu na škodu. Každá žena, která překonala věkovou hranici 30+ a stále nemá po boku lásku svého života, se po čase začne setkávat s nepříliš taktními názory okolí, že na co stále čeká, vždyť už není nejmladší, je třeba jejího muže, vydat se a mít děti. A to se určitě ani jedné neposlouchá lehce, ačkoli může být s momentální situací spokojena.

Být svobodná je v pořádku
Pokud je žena i v poněkud vyšším věku sama, určitě nemusí mít výčitky. Svůj život si nyní může naplno užívat a názory jiných jednoduše neposlouchat. „V některých životních okamžicích je v pořádku, pokud čas strávíme sami se sebou a bez partnera, abychom zjistili, jaké to je žít život o samotě a pokud žena vycítí, že momentálně z toho čerpá více benefitů než ztrát, tak je naprosto v pořádku, pokud se rozhodne žít bez partnera. Na straně druhé, pokud se rozhodne hledat partnera a nedaří se jí, přičemž okolí ji stále do toho tlačí, tak to pro ni může být velmi nepříjemné a často i zúskostňující a konfrontující,“ vysvětluje na úvod Robert Krause, neuropsycholog ze společnosti KRAUSE MENTAL CARE GROUP.

Všichni chtějí jen řadit
Nejhůře na tom celém je fakt, že žene takové výčitky před oči při jakémkoli setkání vyhazuje nejen rodina, ale i kamarádi. Single žena se tak dostává do velmi vypjatých situací.

„Lidé se nám často snaží diktovat to, co bychom měli dělat a jak bychom se měli chovat. Je to podobná situace, jako když mladý pár dělá všechno proto, aby měl miminko a nedaří se jim a okolí jim adresuje poznámky, že už by ho měly mít. V takových situacích by lidé měli volit empatický slovník a zvážit slova, protože je to citlivé téma. Doporučuji spíše poslouchat druhou stranu, vědět co preferuje a respektovat její rozhodnutí,“ řekl odborník.

Nikdy nevíte, jak to celé vaše nezadaná kamarádka prožívá uvnitř, proto se tomuto tématu na kávičce raději obloukem vyhněte. „Ženy mohou prožívat smutek, zklamání, hněv či frustraci z předchozích vztahů a obavu z toho, zda si ještě někdy najdou dobrého partnera, a proto je důležité, aby od okolí neposlouchaly kritiku, ale naopak cítili oporu, podporu a blízkost,“ doplnil.

Jsem stará děvka? No a co!
Každá žena by si měla uvědomit, že partnera hledá pro sebe a ne pro rodinu, a když se rozhodne žít bez něj, tak je to její rozhodnutí a okolí by to mělo plně respektovat. A určitě se v tom pořád nevrtat.

„Často se lidé starají do věcí, do kterých mnohdy ani nevidí a bez dávky empatie umí být zraňující a ublížit. Doporučuji, abychom se vyhýbali tomu, abychom plnili společenské ideály, a to co od nás blízký očekávají, ale abychom jasně znali a věděli, co je pro nás důležité, co chceme dělat a čemu se vyhnout,“ doporučuje Krause.

Dejte mi všichni klid
Pokud se žena rozhodne užívat si single života bez frajera, je dobré to říci na rovinu nejen rodině, ale každému, kdo se k tomuto tématu stále vrací a jí to už může být skutečně nepříjemné. „Je důležité, abychom měli hranice nastavené pevně a pružně, tedy, že umíme na okolí reagovat flexibilně, ale pevně si stát za tím, že je to naše rozhodnutí,“ řekl psycholog.

Kritické období
Nejvíce si single žena začne uvědomovat, že je sama, když si všechny vrstevnice a kamarádky kolem najdou stálé partnery, začne stále častěji chodit na svatby a těšit se z nových miminek. I to může s psychikou pořádně zamávat.

Předchozí článekDůvody, proč se nikdy nevrátit do náruče muže, který vám ublížil: V bodě číslo 3 se pozná nejvíce z nás
Další článekZačíná vám to skřípat? Toto jsou 3 nejčastější důvody rozchodu: Jak je vyřešit, než bude pozdě