Začíná vám to skřípat? Toto jsou 3 nejčastější důvody rozchodu: Jak je vyřešit, než bude pozdě

0
193

Když se vztah přestane vyvíjet tak, jak bychom chtěli, změní se náš svět na tmavé nevlídné údolí. Víte, které jsou nejčastější důvody rozchodů a jak je vyřešit dříve, než bude pozdě?

Simon a Klaudia tvořili 6 let relativně stabilní manželský pár, ale v posledním roce cítili, že se stále více přibližují k rozvodu. Často se hádali, měli pocit, že se přestali milovat, ba dokonce, že se chvílemi nenávidí. Jelikož měli silně provázanou ekonomickou situaci a společný majetek, pokusili se řešit problémy prostřednictvím párové poradny.

Emocionální odpojení, vyhaslá láska
Na setkáních hovořili o úplném emocionálním odpojení, o tom, že žijí vedle sebe jako dvě samostatné nezávislé osoby a také, že intimní chvíle nezažily několik měsíců. Klaudia se téměř na každém terapeutickém sezení rozplakala, protože jí bylo velmi líto všeho, co se dělo. Simon se na ni překvapeně díval, protože to neočekával. Postupně pochopil, že vlastně pláče proto, že ho pořád velmi miluje. Stačilo pár emocionálních momentů s pomocí terapeutky a to, co považovali za vyhaslou lásku, se opět ukázalo v plné kráse.

Co se skrývá za bolestí, hněvem a frustrací?
Podle vztahových terapeutů je často třeba jen jemné „naťuknutí“ a pár je možné motivovat k opětovnému emocionálnímu kontaktu. Problémem, který vyvolává pocit, že pomůže jen rozchod je často bolest, hněv a frustrace z neprodiskutovaných problémů a situací. Právě tyto pocity jsou důkazem, že mezi vámi funguje stále silné spojení. Jediné, co musíte udělat, je přeorientovat energii, kterou v současnosti vynakládáte na frustraci, přímo na opětovné vybudování hluboké emocionální a fyzické intimity.

Toto jsou tři hlavní příčiny rozchodu:

Váš partner je pro vás spíše nejlepší přítel – ne milenec
Pokud se k vám manžel či partner chová jako nejlepší přítel, a ne až tak jako milenec, nemusíte být v slzách. Ve skutečnosti je to důležité znamení, že jste do sebe stále hluboce zamilovaní. Zeptáte-li se šťastných párů, které jsou spolu už desetiletí, jaké je tajemství trvalého vztahu, řeknou vám, že vše je o tom, abyste se chovali k sobě jako nejlepší přátelé.

Jedním z předpokladů, které poškozují vztah většiny párů je, že ve fungujícím vztahu musí vždy být přítomna vášeň, než na začátku vztah. Takhle to však nefunguje. Úvodní fáze vztahu je romantická, po několika měsících až roku je naprosto normální, že v kvalitním vztahu nastoupí fáze „nejlepšího přítele“. Takže, pokud je váš partner zároveň vaším nejlepším přítelem a už méně milencem, není to důvod k rozchodu. To znamená, že se ve skutečnosti pořád milujete, i když potřebujete udělat nějaké změny ve vztahu – zapracovat na posílení intimností a romantických chvil.

Máte málo intimností
Chcete-li vrátit do svého manželství či dlouhodobého vztahu sex, musíte do svých intimností vrátit lásku. Nedávný výzkum ukázal, že emocionální intimita je klíčem k sexuálnímu naplnění žen. Jinými slovy – láska u žen činí sex fyzicky příjemnějším. Většina zúčastněných starších žen uvedla, že toto spojení mezi láskou a sexem přetrvávalo během celého jejich života.

Takže: při sexu potřebujete lásku a v manželství potřebujete sex. A odkaz pro většinu párů, které mají problémy ve vztazích? Opravte vaše emocionální spojení a opravíte i váš sexuální život.

Stále se hádáte a neumíte komunikovat
Časté hádky jsou pravým opakem efektivní komunikace. Kvůli hádkám se cítíte frustrovaně, nemilovaně, odhozeně. Často však „omylem“. Když se naučíte správně vyjadřovat a akceptovat vzájemné emocionální potřeby, hádky a jiné negativní vztahové chování, vyprchají. Hádka znamená nejvyšší čas naučit se efektivně komunikovat.

Začněte tím, že uzavřete vzájemný pakt, abyste zachránili váš vztah. Musíte se snažit oba – udělat to jako tým. Dále je důležité, abyste přeměnili váš vztah na „bezbolestnou zónu“. Je to jedna z nejúčinnějších strategií, kterou můžete předejít rozchodům a rozvodům. V této zóně nemají místo žádné toxické komunikační návyky, urážky, osočování, hádky, podezření. Když si nastavíte svoji „bezbolestnou zónu“ bude záchrana vašeho vztahu rychlejší, jednodušší a nakonec se spustí autopilot. Zaměřte se na plnění potřeb a přání navzájem, předjíždějte se v laskavosti a ve štědrosti.

Zní to neuvěřitelně, ale často opravdu stačí velmi málo a vztah se dá zachránit.

Předchozí článekMáš 30 a nemáš muže a děti? Tak to jsi stará!
Další článekBolest je nezbytná, ale utrpení je volitelné, říká psycholožka Dorothe Trassl o lidské mysli, traumatech i o duševním zdraví